top of page
Vyhledat

Jak se hledá slunce… a jak se v terapii posunout od problémů ke zdrojům

„Co je hlavním cílem psychoterapie?“ dostává v jednom rozhovoru otázku David Boadella, autor metody biosyntézy.


„Je to posun klienta směrem od problémů ke zdrojům“, odpovídá David a doplňuje:

„proto, aby klient mohl žít spokojený život a stal se vlastním terapeutem.

Vlastním terapeutem v tom smyslu, že pečuje o svůj život… slovo terapie znamená péče. Terapeut pomáhá klientovi pečovat o jeho život pomocí klientových vlastních zdrojů. Klient už pak terapeuta nepotřebuje, protože se stává svým vlastním pečujícím.“


Znát své zdroje, vědět, co vám pomáhá, o co se můžete (nejen) v náročných chvílích opřít, je užitečné. Mohli jste si na ně přijít sami nebo je můžete objevovat a rozšiřovat s někým dalším. Někdy se může v životě stát, že se potkáte s takovou těžkostí, kdy už původní zdroje, to, co fungovalo, nestačí. Můžete se pak nechat provést místem, kde jste se octili, nechat si pomoct zorientovat se v situaci, v myšlenkách, emocích, tělovém prožívání, v tom, co byste potřebovali.

Jak mi řekla jedna klientka potom, co jsme se společně dívaly na její situaci: „Já už jsem byla v tom problému tak zanořená, že už jsem dost věcí, možností neviděla“. „Od toho je rozhovor“, usmála jsem se.


Hledání zdrojů nevnímám jako zavírání očí před těžkostmi.

„To, co hledáme, je slunce, ne mraky.“ je jednou z Davidových životních a terapeutických vět. Neznamená pro mě malovat věci narůžovo, hledat v nich za každou cenu něco pozitivního. Když přijdete o práci, nebudu vás přesvědčovat, jak je to výborná příležitost. Nebudu vás utěšovat, že si určitě najdete něco lepšího. Možná opravdu ano a možná se časem objeví i smysl, možná s jeho odstupem najdete, co situace mohla taky přinést.

Pro mě je to hledání toho, co je dobré, zdravé, nápomocné, zdrojové.


Citát o hledání slunce má pro mě ještě další význam. Věřím, že lidé jsou ve své podstatě dobří (i když se to někdy nemusí odrážet v jejich jednání). Když spolu sedíme s klienty v terapii, hledám v nich to dobré, zdravé, jejich opravdovost, podstatu. Zároveň se snažím zůstat ve spojení se svou vlastní.


Věřím, že náročnými situacemi je možné projít.

Věřím, že zdroje jsou silnější než problémy.

Mám důvěru v to, že i když je zrovna zamračeno, schovává se za mraky slunce.
43 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

댓글


댓글 작성이 차단되었습니다.
bottom of page